Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak okazuje się, że jego nadmiar jest dla nas silnie toksyczny i może przyczynić się do wielu dolegliwości zdrowotnych. Organizm pozbawiony prawidłowej regulacji kontroli ilości żelaza w organizmie wchłania w nadmiarze ten pierwiastek z pożywienia, z równoczesnym odkładaniem go w miąższu komórek różnych tkanek. W ten sposób rozwijająca się hemochromatoza przyczynia się do uszkodzenia struktury, a w konsekwencji do upośledzenia funkcji ważnych narządów (wątroby, nerek, serca, trzustki, a nawet mózgu). Ponadto, nadmiar skumulowanego żelaza w organizmie doprowadza również do stresu oksydacyjnego bardzo negatywnie wpływającego na cały nasz organizm.

undefined

Wyróżniamy hemochromatozę:

  • pierwotną (czyli dziedziczną, będącą następstwem defektu genetycznego),
  • wtórną do innych chorób (związaną z takimi stanami patologicznymi, które przyczyniają się do nadmiernego gromadzenia żelaza w organizmie - tabela 1).
 
Tabela 1. Wtórna hemochromatoza – nabyte przeładowanie żelazem
niedokrwistość z przeładowaniem żelaza talasemia, niedokrwistość syderoblastyczna, niedobór kinazy pirogronianowej
choroba wątroby niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NASH)
choroby trzustki przewlekłe zapalenie trzustki (PZT), mukowiscydoza
pozajelitowe przeładowanie żelazem powtarzane przetoczenia krwi
dietetyczne przeładowanie żelazem przedłużona terapia doustna żelazem

Żelazo, wbrew pozorom, jest szeroko rozpowszechnionym pierwiastkiem w przyrodzie. Występuje niemal we wszystkich produktach spożywczych, a żeby nie było zbyt prosto - dodatkowo w różnych ilościach i w dwóch postaciach: hemowej oraz niehemowej. Ale o tym jutro...